İNSAN MI, HAYVAN MI YAZISI ÜZERİNE

İNSAN MI, HAYVAN MI?

Bekir bey merhaba,

Önce insan mı, hayvan mı yazınızda son derece haklısınız verdiğiniz örneklerde tabii ki hayvan, son paragrafta ki sorunuz da tabii ki hayvan.

Sizin hayvan konusunda ki hassasiyetinizi, Pako’yu biliyorum mektupları da yıllar öncesinde okudum ve sizi de takdir ediyorum.

Yazınızı okuyunca bu konu da ki bazı yaşadıklarımı ve bunlarla ilgili çekincelerimi sizinle paylaşmak istedim. Biraz da iç dökme diyebiliriz. Anlayışla karşılayacağınızı umarım
.
Hayvan severlik ve hayvanlara saygı, yaşam haklarının sonuna kadar desteklenmesi bunların tamamında varım. Ve de sizin yazdığınız yazının tamamına katılıyorum itirazım da yok.

Ancak bu sevgi ve saygı bazen o kadar çok abartılıyor ki insan hakkı ihlaline kadar gidiyor.

Örnek mi sokak köpekleri başıboş gruplar halinde kendilerine bazı bölgeler belirlemişler daha doğrusu çete kurmuşlar diğer köpeklerle gece gündüz dalaş halindeler ve bu köpekler kendi köpeklerini gezdirenlere de saldırıyorlar. Çareyi ellerinde ki sopa ile bulmuş köpek sahipleri. Bu arada köpekler tarafından ısırılanlar, kaçarken düşüp kolunu, bacağını kıranlar işin cabası…

Kendi evinin bahçesinde köpek besleyen evinin önünde de bir sokak köpeği besliyor kendi köpeğine arkadaş olsun diye. Ama sokak köpeği tetikçi. Bahçede beslenen köpek gelene geçene havlayınca tetikçi saldırıyor. Sahibine bunu da bahçeye alın veya bağlayın dediğinizde cevabı hazır o sokak köpeği. Saldırıyor evimize gidemiyoruz, cevap mı, yolunuzu değiştirin onun yaşam alanı burası. Bu hayvan severse ben o insanı sevmiyorum…

Hayvanlar beslensin, bakılsın aç kalmasın. Ama bunun bir yolu yordamı olmalı. Ortalık gelişigüzel pis, bakımsız sözde kedi kafesleri ile kaplanmış durumda, ortalıkta mamalar ve bunların poşetleri. Evin penceresinden aşağıdaki kedilere balık ve sosis atıyor hanımefendi siz geçiyorsunuz kafanıza düşüyor. İkaz ediyorsunuz yukarıdan bağırıyor aç mı kalsınlar. İnanın ortalıkta en az ortalığa saçılmış kilolarca mama var. Bu hayvan severlik olamaz.

Bu gün gördüğüm manzara; bir hayvan sever elinde koca bir salamı sitenin yolunda gelişigüzel kesiyor ve rastgele ortalığa atıyor. Etrafında 20 ye yakın kedi inanın hepsi obez sadece bir kaçı yiyor diğerleri belli ki tok. Beyefendinin ise umurunda değil salamları ortalığa saça saça yürüdü gitti. Bize de o salamların arasından atlayarak yürümek kaldı. Bu mu hayvan severlik?

Oturduğum site bahçeli ve oldukça büyük. Evinde kedi, köpek besleyen yanında, bahçesinde besleyenlerde var. Benim oturduğum blokun etrafında saydık tam 27 kedi yaşıyor. Bunun yanında sokak köpekleri de. Kavgaları, havlamaları hiç eksik olmuyor gece bazen yataktan fırlıyorum ne oluyor diye. Site yönetimi mi hayvan sevenlerin tepkisinden bıktığını ve işlem yapamadığını belirtiyor.

Yurt dışına çıktığımda öncelikle o şehrin temizlik durumuna bakıyorum, çöp konteynerleri nerede, çöpler nasıl toplanıyor ona bakıyorum. Çöp toplayıcılar var mı onları gözlemliyorum. Bir de sokaklarda kedi, köpek nasıl yaşıyor. İnanın bizden daha kötüsünü görmedim.
Örnekleri daha çoğaltabilirim vaktinizi almak istemiyorum.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum hayvan severlik evet hep destek, tam destek onlarda canlı ve onlarında yaşam hakkı var. Katliam ve vahşete hayır. Yapana insana işlenen suç üzerinden ceza verilsin.

Ama lütfen hayvan severlik yapılırken insan hakları da ihlal edilmesin, insanların yaşam haklarına da saygı gösterilsin, çevre korunsun, hayvan sever yaptığı ve yapacağı yardımı bilinçli, insana ve çevreye duyarlı olarak yapsın. Belediyeler kendilerine düşen görevleri tam anlamıyla yerine getirsin.

Zamanınızı aldım sevgi ve saygıyla sağlıcakla kalın.                                                                                          24.04.2019

1 Response so far »

  1. 1

    İbrahim Ünlü said,

    Kedilerin onemli kısmı kısırlaştırılsın, köpeklerin saldırgan tabiatliları(onları ayirt etmek zor değil) barinaklara götürülsün.

    Imza:Bir köpekzede


Comment RSS · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: