KİMDİ O ADAM?

KİM Dİ O ADAM
24 Haziran sabahında nasıl bir Türkiye de uyanacaktık? İstanbul nasıl bir Belediye Başkanına sahip olacaktı.?Meydanlarda söylenenlere bakılırsa savaşta çıkardı, bir diktatörde başa geçebilirdi. Irak mı olacaktık, Suriye mi? Bu da nereden çıktı demeyin bir devlet büyüğü böyle söylüyordu eğer sandıktan adayları Binali çıkmazsa durum vahimdi. Hatta her ihtimale karşı vatandaş pompalı tüfeği ile poz veriyor hatta vur de vuralım mesajını paylaşıyordu.
Bir diğer en büyük ise ya Binali diyordu ya Sisi. Yok, o İstanbullu dönme Sisi değil Mısır’ın diktatör Cumhurbaşkanı Sisi. Yani seçim sonucunda ya savaş vardı, ya da bir diktatör gelecekti başa. Kısaca “ya devlet başa, ya kuzgun leşe” durumu vardı.
Sonuç 23 Haziran 19 15 de ortaya çıktı. Daha YSK sonuçları açıklamadan Cumhur İttifakı adayı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ekranlara çıktı ve rakibim önde ben kaybettim, tebrik eder başarılar dilerim dedi ve mikrofonu terk etti. Ayrılırken yanında valizi var mıydı görmedim malum kendisi Ankara da halen terk etmediği Başbakanlığından beri kaldığı Çankaya köşkünde ikamet eder…
İşte şimdi düşünme zamanıydı yarın ne olacak? O yukarıda sorduğum sorunun cevabı ne olacaktı. İlk cevabı peynir almaya gittiğim markette rafları yerleştiren görevlisinin kasiyerle olan konuşmasında gizliydi.
“…Sonuçlar öyle bir çıktı ki seçim komple yenilenseydi ellerindeki ilçeleri bile kaybedeceklerdi. Ucuz kurtuldular, ama bu adam onlara bu belediyeyi vermez.” Kimdi bu adam soramadım.
Çarşıyı şöyle bir turaladım yok öyle Irak olmamıştık Suriye ise hiç değildik. Sisi den ise eser yoktu. Rahatladım.
Sonra eve dönerken bir hanım telefonda konuşuyordu kulak misafiri oldum. “Kazandılar ama vermezler bu adam yedirmez.” Ona da soramadım kimdi bu adam.
Apartmana geldim, asansörde bir komşumla sohbet seçimle başladı “ her şey güzel oldu mu dedi” cevap verdim “bugün öyle ama yarın için şüpheliyim” dedim. Cevabı kısa ve netti “doğru o adam bu sonucu kabullenmez bir yolunu bulur el koyar” dedi ve indi asansörden. Ona da soramadım kimdi bu adam.
Haberlere ve yorumlara göz atınca bir bölümün hem fikir olduğu konu böyle bir seçim kampanyası görmedikleriydi.
Şikâyet ettikleri konu nefret söylemleri ile toplumu bölmek, ötekileştirmek, kutuplaştırmak, ayrıştırmaktı.
Bir de tarafsız olması gerekenlerin tam taraf olup, devletin tüm olanaklarını kullanıp seçim kampanyasını yürütmesinden rahatsız olanlar vardı. Özellikle yandaş medya bazı konularda üstü kapalı birisini suçluyordu. Kimdi neyin nesiydi, görevi neydi? Yazamamışlardı ben de soramadım kimdi o adam.
Muhalif medya ise seçimin galibinin açık ve net şekilde rakibine 800 binden fazla oyla fark atan geçen seçimin 58 katı fazla oy alan Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu olduğunu yazıyor du da mağlubu konusunda işaret ettikleri yer çok yukarılardaydı. O yukarılara soramadım ve de öğrenemedim. Sahi kimdi o kaybeden?
Bilen bilmeyene söylesin ama sessizce malum yarın ne olacağı belli olmaz… 25.06.2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: